מרי קסלר לופו - משחיקה לתשוקה מקצועית לאנשי טיפול
"אנו מפתחים את עצמינו על מנת לעזור אחרים, אך אנו גם עוזרים לאחרים על מנת לפתח את עצמינו"                                                                                                                    Pema Chodro
"אנו מפתחים את עצמינו על מנת לעזור אחרים, אך אנו גם עוזרים לאחרים על מנת לפתח את עצמינו"                                                   Pema Chodro
מאמרים וכלים

למי  לא מוכרת תופעת השחיקה בעבודה?

אנשי מקצועות טיפול בוחרים במקצוע הזה מתוך האהבה לזולת ורצון עז לתת, משקיעים זמן רב בלימודים והשתלמויות, מתחילים לעבוד עם התלהבות רבה בציפייה לממש את עצמם.
ואז אט אט, קשיי ולחצי היומיום גוברים על המוטיבציה שלהם. לעתים זה נובע מחוסר הכרה מספקת, מקושי להגיע להישגיים משמעותיים, מדרישות מערכתיות ופוליטיות, ומהתמודדות רגשית לא פשוטה מול החולי והזדקקות של אחר.

ככל שמתח מצטבר ברמות גבוהות לתקופות זמן ארוכות, עובדים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח תסמינים של  שחיקה מקצועית. שחיקה- היא תהליך ולא אירוע נקודתי.
מונח "שחיקה מקצועית"  מתאר סוגים  של תגובות ללחץ מצטבר שמתרחשות לאחר חשיפה ממושכת לגורמי לחץ בעיסוק.
חשיפה ממושכת למצבים רגשיים תובעניים בנוסף לתמיכה לא תואמת מרוקנת את משאבים טבעיים  של עובד בהדרגה ופוגעת בכושר התמודדות.

מצבים תעסוקתיים הבאים עשויים לתרום להתפתחות שחיקה:

 קונפליקט בין ערכי פרט ומטרות ודרישות ארגוניות
 חוסר התמיכה ניהולית ו / או חברתית
 עומס יתר ואחריות יתרה
 בלבול או חוסר בהירות בהגדרת התפקיד
 תחושת חוסר שליטה על איכות או תוצאות של עבודה
 תגמול רגשי או/ו כספי נמוכים
 קיום של חוסר שוויון , חוסר כבוד וחוסר הערכה
 חשיפה עקבית לתכנים טראומטיים

לעתים קרובות, בעבודה בטיפול וסיוע  לאחרים , הדרך אל שחיקה מקצועית רצופה בכוונות טובות .   אנשים מאמינים שהם יכולים לשנות, לתרום ולסייע. ככל שאדם מגיע עם צפיות גבוהות יותר, בנוסף לאידאליות מסוימת, משמעת עבודה גבוהה, פרפקציוניזם, חתירה להישגים אישיים, כך גובר סיכוי לתסכול ואכזבה עקב פער בין צפיות ושאיפות למציאות יומיומית.
חשוב להדגיש- בעיה נעוצה במציאות חיצונית ולא באישיות ונטיות אישיות של אותם עובדים. (למרות שקיימים מחקרים שמנסים לאפיין את סוגי האישיות שנוטים יותר לשחיקה. עד כה אין ממצאים מובהקים וחד- משמעיים).
שחיקה יכולה להתבטא בספקטרום רחב של תגובות פיזיות ורגשיות.
החל מירידה במוטיבציה ומעורבות נמוכה בקשר טיפולי ועד לתסמינים קליניים של טראומה משנית.
בדומה לסוגים אחרים של תגובות לחץ, אנשים נוטים לחוות שחיקה בדרכים שונות. עם זאת, סימנים נורמלים של שחיקה נוטים להתבטא בתחומים פיזיים, רגשיים, נפשיים, רוחניים והתנהגותיים.

להלן מספר ביטויים נפוצים של שחיקה  מקצועית (אין חשיבות לסדר ההופעה בטבלה):

למידע נוסף ולשירותים למניעה והתמודדות עם שחיקה מקצועית 
אנא צרו קשר עם
מרי קסלר לופו, 052-3314103, personaisrael@gmail.com