מרי קסלר לופו - משחיקה לתשוקה מקצועית לאנשי טיפול
"אנו מפתחים את עצמינו על מנת לעזור אחרים, אך אנו גם עוזרים לאחרים על מנת לפתח את עצמינו"                                                                                                                    Pema Chodro
"אנו מפתחים את עצמינו על מנת לעזור אחרים, אך אנו גם עוזרים לאחרים על מנת לפתח את עצמינו"                                                   Pema Chodro
מכירים את המצב שלעתים נדמה לנו- שאנחנו משקיעים בסיוע למטופל להחלים ולהשתפר יותר מאשר המטופל בעצמו מוכן להשקיע? אנחנו עושים כמיטב יכולתנו, מטפלים, מחפשים פתרונות, דואגים ו.... שום דבר לא קורה בפועל? המטופל לא עומד בהתחייבויותיו... לא נוטל תרופות... לא מתרגל.... לא שומר על תזונה שהמלצנו. המצב  עלול לתסכל אותנו כמטפלים, ואם נתקל בו לאורך זמן- אפילו יכול לפגוע בהערכה עצמית שלנו כמטפלים (שלכאורה אינם מצליחים לסייע למטופל.שימו לב- לכאורה! ) אז מה עושים?

כיצד מעלים מוטיבציה של מטופל?


כצוותים מקדמי בריאות, עלינו  לסייע למטופל למצוא כוח מניע לשינוי התנהגותי שיכול לשפר רווחתו הגופנית ונפשית - קרי לסייע להעלאת המוטיבציה שלו.

כיצד אנחנו רותמים את המטופל לקחת חלק פעיל  בטיפול ובהמשך- לשמור על הרגלים מקדמי בריאות  לאורך זמן ביומיום?

ידעתם שהמילים רגש EMOTION   ומוטיבציה MOTIVATION – חולקות את  אותו השורש הלטיני- MOVERE שפירושו "לנוע".

תאוריית ההכוונה העצמית (Deci & Ryan, 1985) מבחינה בין סוגים של שונים מוטיבציה.

ההבחנה הבסיסית ביותר היא בין מוטיבציה פנימית לבין מוטיבציה חיצונית.

מוטיבציה פנימית (הכרתית) – האדם יודע ומבין את החשיבות שבהשגת המטרה או הפעולה.
ניתן לכוון ולהניע למוטיבציה פנימית הכרתית באמצעות שכנוע.

מוטיבציה פנימית (רגשית) – האדם נהנה, מגלה עניין ומסתקרן מהדרך ומהשגת המטרה או הפעולה.   
לרוב ניתן לומר שזאת תחושה שמאפיינת את ההתגברות על האתגר.

ניתן לעודד מוטיבציה פנימית  באמצעות תהליך שותפות בין מטפל למטופל בהגדרת מטרות תפקודיות, חיזוק המסוגלות העצמית של המטופל, תקשורת אמפטית, יחסי סמכות מטיבים ומעצימים ועוד.

מוטיבציה חיצונית – האדם מונע מתוך רצון לרצות את המטפל או/ו את בני משפחתו, או/ו צורך לקבל תגמול כלשהו, או פחד מהסנקציות שיופעלו במידה ולא יפעל כפי שמצפים ממנו, איום ממה יקרה אם לא ישנה את התנהגותו ועוד.

בואו נראה דוגמאות לשינויים התורמים לשיפור מצבו הבריאותי של המטופל למשל- בטיפול פיזיותרפי:

- שינוי אורח החיים בהתאם להמלצת הפיזיותרפיסט

-הימנעות מהתנהגות המעלה סיכון ל"בעיה"

- ביצוע תוכנית תרגול עצמי בהתאם להמלצה של פיזיותרפיסט

-בחירה בעיסוק בפעילות גופנית על בסיס קבע כדרך חיים

אז כיצד נוכל לעלות את המוטיבציה של המטופלים שלנו? יותר מזה, כיצד ניתן להביא אותם ממצב של מוטיבציה חיצונית למוטיבציה פנימית?

לפרטים על סדנאות למניעת שחיקה מקצועית באנשי טיפול אנא 
צרו קשר

ראיון מוטיבציוני (Miller & Rollnick, 2002) הינו אחד מהכלים המהותיים שמציע דרך יעילה ומוכחת לסייע למטופל להיות מעורב בתהליך טיפול ושיקום. לפרטים נוספים על ראיון מוטיבציוני אנא כנסו לקישור